top of page

Vitali’nin Objektifinden Değişen Dünyanın İzleri

Londra’lı galeri Mazzoleni 12 Nisan ve 24 Mayıs 2019 tarihleri arasında fotoğraf sanatçısı Massimo Vitali’yi “Kısa Hikayeler” (Short Stories) isimli sergisi ile ağırlıyor. Mirta d’Argenzio’nun küratörlüğünde gerçekleşen bu sergi sanatçının Steidl Verlag yayıncılık tarafından yayınlanan aynı isimli kitabındaki farklı serilerinin en çarpıcı fotoğraflarından oluşuyor. Sergi için seçilen bu 12 özel fotoğrafın her biri ise Vitali'nin uzun kariyerinin kısa öyküsünü anlatıyor.

Vitali plaj ve kapsamlı etkinliklere ilişkin büyük ölçekli fotoğrafları ile uluslararası bağlamda tanınan bir sanatçı. Özgün panoramik görünümleri ağırlıkla bulundukları alanla ve etraflarındaki kişilerle sosyal etkileşimde olan insanları gösteriyor. Kalabalıkları "boş zaman kültürü" içinde gözlemleyen bu geniş kapsamlı fotoğraflar modern insanın yaşamının serbest aktivitelerini kendi büyüklüğü ve detayları içinde inceliyor.

1960’ların ilk yıllarında İtalya ve Avrupa’da çok sayıda dergi ve ajansla işbirliği içinde fotomuhabir olarak çalışan Vitali, 1980’lerden itibaren kariyer çizgisini değiştirmiş ve sinematograf olarak çalışmaya başlamış. Ancak fotoğraf kamerası ile olan bağı hiç kopmamış, hatta kısa bir zaman sonra tekrar fotoğrafa ağırlık vermiş. 1993 yılı ile beraber, güzel sanatlar salanında fotoğrafçılığa yönelen Vitali İtalyanların iç ve dış yaşamlarını gözlemlemek amacıyla İtalya’nın sıcak plajlarını fotoğraflamak üzere büyük formatta film kameraları kullanmaya başlamış. Bu kişisel araştırmaya ek olarak, aynı zamanda M Magazine Le Monde, The New York Times Magazine, Time Magazine and The New Yorker gibi dergilerde de görev yapmış.

Bugün, Kısa Öyküler sergisi için seçilen 12 fotoğraf Vitali’nin fotoğraf çalışmalarını derinlemesine tanıyan çok sayıda küratör ve uzman ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlendi. Özenle seçilen bu eserler onun 25 yılı aşkın deneyimi içindeki sanatsal araştırmasının özellikli tarzını yansıtmaktadır. Bir araya gelen bu özel fotoğraflar betimlenmiş manzaraları ve onlarla etkileşim içinde olan insanları yakalayarak değişen dünyayı gözler önüne sermiş ve boş zaman kültürü ile beraber boş zaman kültürü içinde değişen bireyi anlatmıştır.

Massimo Vitali’nin çalışmaları günümüzde çok sayıda müzede sergilenmektedir. Bu müzeler arasında Guggenheim Museum (New York), Musée National d’Art Moderne (Paris), Arken Museum of Modern Art (Kopenhag) sadece birkaçıdır. Sanatçının müze koleksiyonlarının ötesinde Volkswagen, Elton John, Cisneros, Cameron Diaz, UBS ve J. Walter Thompso’a ait özel koleksiyonlarda da eserleri bulunmaktadır.

27 Albemarle St London, W1S 4HZ United Kingdom mazzoleniart.com +44 207 495 8805

Featued Posts 
Recent Posts 
Find Me On
  • Facebook Long Shadow
  • Twitter Long Shadow
  • YouTube Long Shadow
  • Instagram Long Shadow
Other Favotite PR Blogs
Serach By Tags
bottom of page